HEO > Seznam nemocí > A > Akné

Suchá a citlivá pleť, péče o pleť


Kůže je největším orgánem lidského těla, jehož správné funkce jsou pro život zcela nezbytné. Kůže zajišťuje nespecifickou formu obranyschopnosti, je nástrojem termoregulace a podílí se na regulaci vodního hospodářství organismu. Je taktéž centrem množství počitků a oblastí tvorby vitaminu D, dále nás chrání před škodlivými účinky UV záření. Nezanedbatelná je i její estetická úloha. Bez kůže by se žít nedalo, odpovídající péče o pleť by proto měla být v popředí našeho zájmu.

Struktura a složení kůže jsou u každého z nás zhruba stejné, avšak kůže každého z nás je do jisté míry jedinečná. V zásadě se rozlišují čtyři typy kůže - normální, suchá, mastná a smíšená. Normální pleť má lehce růžovou barvu, jemné póry a nejeví zvýšenou tendenci k maštění či vysoušení. Suchá pleť má sníženou schopnost zadržovat vlhkost, na pohled je drsná a matná. Pupínky se na ní tvoří zřídka, má však tendenci k tvorbě vrásek. Mastná pleť je viditelně lesklá, často se na ní vytvářejí pupínky a snáze se zde usazují nečistoty. Smíšená pleť je možná nejčastějším typem pleti. Představuje jakousi kombinací pleti suché a mastné. Čelo, nos a brada jsou spíše mastné, zatímco kůže okolo očí, úst a na tvářích je spíše suchá.

Pro zvýšeně zranitelnou pleť, která reaguje podrážděním i na vlivy, které normální zdravá pleť dobře toleruje, je obecně používán pojem citlivá pleť. Podle některých studií trpí citlivou pletí v různé míře dokonce většina lidí. Dráždivými podněty mohou být vlivy zevního prostředí (vlhkost, teplota a výkyvy teplot, vítr, sluneční záření, nečistoty v ovzduší aj.). Další příčinou může být kontakt s určitými látkami alergické povahy. Podkladem citlivé pokožky může být i nadměrná křehkost krevních kapilár, které mohou v kůži z různých důvodů praskat. Vetší dráždivost kůže je prokázána u lidí s atopickým ekzémem. Jinými stimuly podrážděné kožní reakce může být stres, únava, kouření, dále hormonální změny a řada dalších faktorů. Citlivá kůže může po styku s vyvolávajícími dráždivými podněty reagovat zčervenáním, pálením, pocitem horka, svěděním, pocitem pnutí aj. Obecně je tato neadekvátní reakce spojena s podrážděním nervových zakončení, která se v kůži nacházejí.

Typ pleti je mj. podmíněný geneticky, a nelze ho tudíž změnit. Správnou péčí lze ale stav pleti výrazně zlepšit. Každá pleť však vyžaduje odlišnou péči, je proto dobré poradit se předem o péči vhodné konkrétně pro Vaši pleť s odborníkem.

Základním faktorem podmiňujícím stav kůže je složení stravy. Výživa může ovlivnit celkový zdravý vzhled kůže (elasticitu, turgor, pevnost) a napomoci k omezení vzniku některých nežádoucích projevů (nízká hydratace, zvýšená tvorba kožního mazu, rozšíření cévek, změny pigmentace aj.). Výživa může rovněž ovlivnit rozvoj a průběh některých kožních onemocnění, např. akné. Pro zachování zdravé kůže se doporučuje tzv. středomořská dieta (mediterranean diet), která má kromě pozitivního účinku na kůži i dobrý vliv na kardiovaskulární systém a jiné orgány. Základem této diety je vysoký podíl ovoce a zeleniny s bohatým obsahem vlákniny. Dále středomořská dieta zahrnuje luštěniny, semínka, ořechy, olivový olej a ve zdravé míře červené víno. Z masa se připravuje zejména drůbež a ryby, příjem červeného masa se omezuje. Potraviny podporující zdraví kůže by měly obecně obsahovat vitaminy A, B12 a D, další účinnou látkou je zinek, který se nachází například v sýrech či v pivovarských kvasnicích. Z minerálních látek je přisuzován pozitivní vliv na kůži mj. vápníku. Důležitý je i vyvážený příjem živočišných proteinů, polysacharidů a nenasycených mastných kyselin. Nejlepší je samozřejmě přijímat tyto účinné látky v přirozené stravě, je však také možné zakoupit si nutriční doplňky zaměřené přímo na podporu funkcí kůže.

Vedle výživy hraje důležitý podíl na stavu kůže i její pravidelné čištění. Kromě běžného omývání vodou a mýdlem se doporučuje provádět jednou za čas, v závislosti na typu pleti, peeling, tj. odstraňování svrchní vrstvy kůže prostřednictvím leptavých chemických látek (např. kyseliny glykolové). Tato oloupaná vrstva časem zregeneruje novou vrstvou kožních buněk. Rovněž vhodně zvolené kosmetické přípravky mohou stav pleti výrazně zlepšit. V současné době je na trhu řada produktů pro jednotlivé typy pleti (maska, gel či krém na suchou pleť, stejně tak na pleť snadno se mastící, alergickou apod., dále nejrůznější nutriční doplňky atd.). Mezi typické látky obsažené v kosmetice patří např. retinol (vitamin A), který kůži hydratuje a podporuje obnovování kožních buněk. Pantenol (provitamin B5), který pleť zklidňuje a vyhlazuje. Dále AHA (alfa-hydroxykyseliny - ovocné kyseliny), jejichž účinek spočívá v podpoře regeneračních procesů v kůži. Koenzym Q10 se uplatňuje v procesech buněčného dýchání a zpomaluje proces stárnutí kůže. Aloe vera podporuje hydrataci kůže a její regeneraci.

Kosmetické i farmaceutické přípravky pro péči o kůži jsou dostupné jak v lékárnách, tak v obchodech s drogistickým zbožím. Vhledem k velkému množství produktů, jejichž kvalita a účinnost jsou značně různorodé, je dobré poradit se předem o jejich výběru s odborníkem.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy