HEO > Seznam nemocí > A > Akné

Problematická a mastná pleť


Problém mastící se pleti je typický zejména pro období dospívání, neboť v této době dochází ke zvýšené produkci určitých hormonů, pod jejichž vlivem se tvoří větší množství kožního mazu. Tato problematická pleť však může přetrvávat z různých příčin i v dospělosti. Mastná pleť může být mimo jiné důsledkem hormonálních poruch či hormonální léčby, uplatňují se i dědičné dispozice. Taktéž může být obrazem tzv. seboroické dermatitidy, což je chronické, nezánětlivé kožní onemocnění, které se typicky vyskytuje v místech s vyšší produkcí kožního mazu (v obličeji, za ušními boltci, v horní části trupu, na zádech) a projevuje se mastnými šupinami a krustami na zarudlé pleti. Mezi příčiny tohoto onemocnění se řadí bakterie, kvasinky a obecně procesy vedoucí ke zvýšené tvorbě kožního mazu.

Mastná pleť se projevuje nadměrným leskem, především v oblasti čela, nosu a brady. Viditelné jsou rovněž rozšířené póry, často se na tomto typu pleti tvoří pupínky a snadněji zachytávají nečistoty. Mastná pleť má rovněž sklony ke zvýšenému rohovatění.

Stav pleti je ve značné míře podmíněn složením stravy. Pro zdravou pleť je důležitý dostatečný přísun čerstvého ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vlákniny. Naopak nadměrný přísun potravin obsahujících cukry, soli a tuky může mít na stav kůže negativní vliv.

Dalším důležitým faktorem, který ovlivňuje stav pleti je její správné čištění. Je důležité uvědomit si, že kůže je neustále vystavována vzduchu plnému různých nečistot, které se usazují v kožních záhybech. Samotná voda zpravidla nestačí k odstranění potu, mazu, odumřelých kožních buněk, špíny, zbytků krémů a make-upu aj. K dostatečnému očištění je nutné použít vhodnou čistící kosmetiku. Běžná mýdla nejsou pro časté čištění pleti příliš vhodná, neboť mohou narušit fyziologický kyselý ochranný plášť kůže. Lidem se snadno se mastící pletí se doporučuje provádět pravidelně peeling pleti. Peeling je proces snášení povrchových vrstev kůže prostřednictvím leptavých chemických látek (např. kyseliny glykolové). Tato sloupnutá vrstva kůže se postupem času nahradí novou vrstvou kožních buněk. Díky odstranění starých buněk dojde k celkovému vyhlazení pleti. Ke zmenšení pórů může přispět také střídavé mytí teplou a studenou vodou.

Pro mastnou pleť je důležitá rovněž dostatečná hydratace. Lidé s tímto typem pletí by měli používat speciální hydratační krémy pro mastnou pleť. Kosmetické přípravky pro mastnou pleť by měly svými účinky zbavovat pleť i nepříjemného lesku a působit antisepticky. Mezi látky s pozitivními účinky na mastnou pleť patří na příklad výtažky z Tea Tree, Aloe Vera, mořské minerály aj.

Vhledem k velkému počtu přípravků pro mastící se pleť, jejichž kvalita je velmi rozdílná, je vhodné poradit se o Vaší pleti s dermatologem, který by měl posoudit příčinu mastící se pleti a navrhnout pro Vás vhodnou kosmetiku, popř. terapii. Typ pleti nelze změnit, správně zvolenou kosmetikou však lze dosáhnout značného zlepšení jejího stavu.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy