HEO > Seznam nemocí > A > Akné

Akné u dospělých, černé tečky na nose a obličeji v dospělosti


Akné je chronické kožní onemocnění, které se projevuje výsevem typických pupínků, nejčastěji v oblasti obličeje, horní části trupu či zad. Akné postihuje nejčastěji mladé lidi v období puberty, kdy dochází k hormonálním změnám. Výjimkou však není ani akné u dospělých. Jeho příčinou může být např. hormonální léčba či hormonální poruchy, používání nevhodných kosmetických přípravků, častý kontakt s některými chemickými látkami jako jsou na příklad halogeny (jod, brom) nebo některé oleje, dehet a řada jiných faktorů.

Rozsah postižení je individuální. Nejlehčí formou onemocnění je tzv. acne comedonica. Projevem jsou drobné černé tečky v obličeji, typicky se objevují černé tečky na nose či na čele, mohou se však vyskytnout i v jiných částech těla. Tyto tzv. komedony představují kožní maz, který v důsledku určitých chemických reakcí změnil barvu. Závažnější formu onemocnění představuje tzv. acne papulopustosa, které se vyznačuje rozsevem hnisavých pupínků. Akné však může nabýt i formy tzv. acne conglobata, jehož projevem jsou rozsáhlá splývavá hnisavá ložiska.

Možnosti léčby a prevence akné jsou v popředí zájmu kosmetického i farmaceutického průmyslu. Pro terapii akné je určující typ akné a stupeň postižení. Mnohým pacientům s lehčí formou akné vystačí jen vhodná léčebná kosmetika a správný režim péče o kůži. Kromě pravidelného mytí mýdlem a vodou se doporučuje lidem náchylným k akné provádět alespoň jedenkrát týdně peeling. Z léčebných preparátů pak mohou být předepsány léky z řady komedolytik či antimikrobiálních látek. Tyto preparáty lze podávat jednak zevně, v podobě mastí či náplasti na akné, v závažnějších případech lze doporučit i celkovou antibiotickou léčbu. Výběr léčby by měl být konzultován s odborným lékařem.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy