HEO > Seznam nemocí > A > Akné

Akné, jak proti němu bojovat a jak ho léčit


Akné (též acne, trudovitost, lidově „uhry, beďary") je kožní onemocnění mazových žlázek. Podstata vzniku akné spočívá zejména ve zvýšené tvorbě kožního mazu a v nadměrném rohovatění kožních buněk v okolí vývodů mazových žlázek. Rohovějící buňky v ústí žlázky navíc jeví vyšší soudržnost.
Následkem těchto chorobných procesů se vytvoří zátka, která uzavře vývod mazové žlázky a zabrání tak odtoku mazu. V důsledku hromadění sekretu žláz se pak může rozvinout zánětlivá reakce.

Typickým projevem akné jsou pupínky, popř. mastná pleť. Akné se objevuje zejména v oblasti obličeje, hrudníku a horní části zad, neboť v těchto místech se vyskytuje větší množství mazových žlázek. Rozsah postižení je individuální. Nejlehčí formou akné je acne comedonica (též acne punctata). Projevuje se přítomností tzv. komedonů, které vypadají jako drobné černé tečky. Tyto tečky jsou představovány kožním mazem, který pod vlivem určitých chemických látek změnil barvu.
Těžší formou onemocnění je acne papulopustulosa, typické tvorbou hnisavých pupínků. Nejzávažnější průběh má acne conglobata, při němž se vyskytují splývavá hnisavá ložiska.

Mezi faktory související se vznikem akné patří zejména hormonální vlivy. Z tohoto důvodu se akné vyskytuje především v pubertálním věku, kdy dochází ke zvýšené produkci androgenů, které stimulují mazové žlázky k vyšší produkci mazu. Androgeny mateřského původu mohou také podmínit tzv. akné novorozenců. Hormonální poruchy mohou být příčinou vzniku akné i v dospělém věku.
Rovněž hormonální léčba může být podnětem k rozvoji akné. Rizikovým faktorem je i užívání léků obsahujících lithium či barbituráty (tzv. acne medicamentosa).
Nepříznivě může na akné působit i užívání nevhodných kosmetických přípravků (acne cosmetica). Vyvolávající příčinou může být i přítomnost bakterie Propionibacterium acnes v pórech. Uplatňují se i dědičné dispozice. Průběh onemocnění mohou negativně ovlivnit i faktory zevního prostředí, např. vlhko a teplo. Roli v rozvoji onemocnění hrají i špatné dietní návyky, alkohol, drogy, stres.

Akné nemá obvykle nijak závažný poškozující vliv na organismus. Po odhojení akné mohou určitou dobu přetrvávat skvrnky, či hyperpigmentace nebo jizvičky, v těžších případech mohou vznikat abscesy (nežity), cysty, jizvení.
Nebezpečí akné však mnohdy spočívá v psychických následcích, které se mohou projevit sníženým sebevědomím až depresemi.
Otázka akné a jak proti němu bojovat, je proto v zájmu jak farmaceutického, tak kosmetického průmyslu. Léčba akné záleží na typu akné a jeho rozsahu, bývá však obvykle dlouhodobá a vyžaduje trpělivost.
Současná medicína nabízí jednak místní přípravky, jednak celkovou léčbu. Místní přípravky jsou aplikovány zevně, přímo na postižená místa.
Tyto přípravky patří do skupiny komedolytik či antimikrobiálních látek. Komedolytika redukují novotvorbů komedonů, uvolňují komedony již vytvořené a současně zabraňují jejich opětovnému vzniku. Léčivou látkou jsou zde retinoidy, což jsou léky založené na bázi vitaminu A, neboli retinolu.
Tyto látky příznivě působí na rohovatění kůže a mazové žlázky tím, že rozvolňují spojení mezi hromadícími se kožními buňkami, a uvolňují tak zátky uzavírající vývody žlázek. Do dnešní doby byly vyvinuty tři generace retinoidů.
Do skupiny antimikrobiálních látek pak patří benzoylperoxid, kyselina azelaová a některá lokální antibiotika. Doporučena může být i kombinace komedolytik a antimikrobiálních látek. V těžších případech může být nasazena celková léčba, v níž se uplatňují zejména antibiotika, celkové retinoidy a dále hormonální léčba.
Metodou léčby může být i laserová terapie, která může výrazně zlepšit stav pokožky pacienta, ale veškeré nežádoucí projevy onemocnění nemusí vždy odstranit. Léčbu akné lze navíc podpořit nutričními doplňky obsahujícími kyselinu salicylovou, zinek, kyselinu hyaluronovou, laktoferrin aj. Rovněž je vhodné používat speciální kosmetiku pro aknózní pleť.
Existuje i mnoho přírodních účinných i méně účinných rad, jak předejít akné a jak ho léčit. Zklidňující účinky na pleť mé např. měsíček lékařský, kontryhel obecný, heřmánek pravý či šalvěj lékařská.

Značný vliv na zlepšení stavu má i zvýšená hygiena kůže, pravidelné čištění pleti, které předchází uzavírání kožních pórů a rozvoji zánětu.
Nezanedbatelnou roli v léčbě a prevenci akné hraje rovněž zdravý životní styl, správná strava, vyhýbání se stresu, eliminace drog, nikotinu, alkoholu apod.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy