HEO > Seznam nemocí > A > Akné

Clinical anti acne


Akné (acne) je kožní onemocnění mazových žlázek, jehož charakteristickým projevem jsou pupínky na kůži, zejména v oblasti obličeje, hrudníku a horní části zad, neboť v těchto místech se vyskytuje větší množství mazových žlázek.

Za podstatu vzniku akné lze pokládat zvýšenou produkci kožního mazu a dále poruchu v dozrávání kožních buněk v oblasti ústí mazové žlázky, jejímž následkem je nadměrná soudržnost kožních buněk. V důsledku tohoto dochází k uzavření vývodu mazové žlázky, a tedy k omezení odtoku mazu.

K rozvoji akné mohou přispívat hormonální vlivy, genetická zátěž, uplatňují se též některé bakterie a faktory zevního prostředí (tj. vlhkost, teplota), podíl na vzniku onemocnění má též stres, dietní návyky, popř. užívání určitých léků a aplikace některých kosmetických přípravků.

Vyvolávající činitel, typ akné a její rozsah určuje léčbu akné. Farmakologický i kosmetický průmysl nabízejí v současné době řadu preparátů k léčbě i prevenci akné. Výběr léčby je, zejména v těžších případech, vhodné konzultovat s odborným lékařem, dermatologem. Účinek léků spočívá zejména v regulaci tvorby kožního mazu, zabránění ucpávání pórů, zmírnění procesu rohovatění kůže, v omezení mikrobiální kolonizace. Léčba může být založena na aplikaci místních přípravků na postiženou pokožku, nebo může být doporučena celková léčba (podávání celkových antibiotik, retinoidů či hormonálních preparátů). Navržena může být i laserová léčba akné.

Léčbu je v některých případech vhodné podpořit i užíváním potravinových doplňků. Doporučují se např. ovocné kyseliny, kyselina salicylová, dále jsou jedním z nutričních doplňků stravy, které se osvědčily v léčbě a prevenci akné, Clinical anti-acne tobolky dostupné v lékárně. Tento preparát obsahuje komplex kyseliny hyaluronové (zvyšuje hydrataci pokožky), laktoferrinu (brání kolonizaci pokožky mikroorganismy), zinku (omezuje tvorbu kožního mazu), retinolu (omezuje proces rohovatění kůže) a mědi.

Nezanedbatelnou roli v léčbě a prevenci akné hraje rovněž zdravý životní styl, správná dietní opatření, vyhýbání se stresovým situacím, pravidelné čištění pleti a používání kvalitní kosmetiky, eliminace drog, nikotinu, alkoholu, apod.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy