HEO > Seznam nemocí > A > Akné

Přípravky na akné, krém, mast, kosmetika, masky proti akné, léky


Co je Akné? Acne (trudovitost) je chronické kožní onemocnění způsobené neprůchodností mazových žlázek. K uzavření vývodu mazové žlázky dochází v důsledku zvýšeného rohovatění kožních buněk v okolí vývodu. Maz produkovaný uvnitř žlázky nemůže volně odtékat, je v ní zadržován a může se stát zdrojem zánětlivé reakce. Tyto chorobné procesy se pak projeví výsevem typických pupínků. Akné se objevuje zejména v oblasti obličeje, na zádech a v horní části trupu, neboť v těchto místech je koncentrace mazových žlázek největší. Naopak na dlaních a ploskách nohou se akné netvoří.

V rozvoji akné se může uplatnit několik vlivů. Zejména se jedná o stavy hormonální nestability (puberta, těhotenství apod.). Roli hrají i dědičné faktory. Vyvolavatelem akné mohou být i některé mikroorganismy, např. bakterie Propionibacterium acne. Vliv na stav pleti mají samozřejmě i používané kosmetické přípravky a užívané léky, zejména léky obsahující hormony. Také celkový špatný životní styl, nevhodné dietní návyky, nadmíra alkoholu, kouření a stres mají na vzniku akné svůj podíl, stejně jako faktory zevního prostředí - vlhkost, teplota apod.

Prevence vzniku a šíření akné spočívá v dodržování dostatečné hygieny kůže. Kromě důkladného mytí vodou a mýdlem se doporučuje pravidelné provádění peelingu, tj. proces, při němž se odstraňují povrchové vrstvy kůže pomocí lepkavých chemických látek (např. kyseliny glykolové). Odstraněná vrstva kůže je po určité době nahrazena novou vrstvou kožních buněk. Díky chemickému peelingu dochází k zúžení pórů, k redukci kožního mazu a k vyhlazení pokožky. Dále se doporučuje bránit potenciálním zdrojům infekce obličeje. V této souvislosti je nutné uvědomit si, že povrch našeho těla je trvale kolonizován různými mikroorganismy (bakterie, viry, kvasinky), které mohou a nemusí být zdrojem infekce. Je proto vhodné např. používat speciální ručník jen na obličej, aby nedocházelo k přenášení těchto mikroorganismů na obličej z jiných částí těla. Ze stejného důvodu se doporučuje nesahat si příliš na obličej neomytýma rukama apod. Rovněž výživa má na rozvoji akné svůj podíl. Pozitivní vliv na prevenci akné má např. dostatečný příjem vitaminu A, zinku aj. Oproti tomu nadbytek vitaminu B6 a B12, vysoký přísun jodu a fytátů může dle některých studií rozvoj akné podnítit.

Akné a jeho léčba stojí v popředí zájmu jak farmaceutického, tak kosmetického průmyslu. Kosmetika na akné i mnohé léky proti akné jsou volně prodejné v lékárnách i v obchodech s drogistickým zbožím. Kosmetické přípravky na akné mají nejčastěji podobu emulzí, gelů, dále lze zakoupit krém na akné. Oblíbená je také pleťová maska proti akné pro hloubkové čištění kůže a její pravidelnou detoxikaci. Obecně spočívá princip těchto přípravků v celkovém zklidňujícím účinku na pleť, v čištění kůže a v její dezinfekci, dále v omezení kolonizace kožního povrchu nežádoucími mikroorganismy, ve snížení tvorby kožního mazu, ve zmírnění procesu rohovatění kůže a v potlačení zánětlivé reakce. Souhrnně tedy v rozpouštění již vytvořených kožních zátek a v omezování jejich novotvorby.

Mezi účinné látky, které přípravky proti akné obsahují, patří zejména retinoidy, zinek, benzoylperoxid, kyselina azelaová aj. Retinoidy jsou látky odvozené od vitaminu A (retinolu), který je důležitý pro správné funkce kůže. Účinek retinoidů spočívá v rozvolňování spojení mezi rohovějícími kožními buňkami, a tedy v uvolňování zátek uzavírajících vývody žlázek. Další látkou, která pozitivně ovlivňuje kožní procesy je zinek. Dostupná je např. zinková mast pro zevní aplikaci i preparáty pro vnitřní užití. Benzoylperoxid je organická látka, která má silný antibakteriální a mírný protizánětlivý účinek, urychluje olupování rohové vrstvy kůže a snižuje produkci kožního mazu. Benzoylperoxid je prodejný např. v podobě gelu. V terapii akné se rovněž uplatňují antibiotika. Podávají se buď celková, perorální antibiotika na akné, nebo je předepsána jen antibiotická mast na akné pro lokální zevní aplikaci. Pozitivní účinek v léčbě akné mají i některé přírodní produkty, které působí dezinfekčně či obecně hojivě. Doporučuje se mimo jiné měsíček lékařský, kontryhel obecný, heřmánek pravý, šalvěj lékařská.

Současný kosmetický i farmaceutický průmysl v souvislosti s rozvojem biochemie, imunologie a dalších odvětví nabízí řadu možností v terapii akné. Kvalita jednotlivých metod je však různorodá, a je proto vhodné poradit se o výběru terapie s odborným lékařem. Současným trendem v léčbě akné je především komplexní terapie zahrnující kombinaci více metod. Způsob léčby je podmíněn typem akné a jeho rozsahem. Ve většině případů však bývá léčba akné časově náročná a vyžaduje trpělivost pacienta.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy