HEO > Seznam nemocí > A > Akné

Akné u dětí, dětské pupínky


Akné je chronické kožní onemocnění, které je způsobeno neprůchodností mazových žlázek. Kožní maz, který tyto žlázky produkují, nemůže volně odtékat na povrch kůže, hromadí se uvnitř žlázky a může se stát zdrojem zánětlivé reakce. Tyto chorobné procesy se následně projeví typickými pupínky.

Akné se může rozvinout v jakémkoliv věku. Rozlišuje se několik typů akné. Tzv. dětské akné vzniká v novorozeneckém věku, mezi třetím a šestým měsícem života, v důsledku působení mateřských hormonů, které pronikly z těla matky do těla dítěte skrze placentu. Akné u dětí zpravidla mizí do tří let věku. Dětské akné obvykle nezanechává na kůži žádné následky, může však zvyšovat pravděpodobnost onemocnění akné v pubertálním věku. Akné v pubertálním věku je podmíněno stavy hormonální nestability. Hormonální poruchy mohou být příčinou tzv. akné dospělých žen. Medikamentózní akné je vyvoláno účinkem některých léků, často léků na bázi hormonů či preparátů obsahujících vysoké dávky vitaminu B6 a B12. Samostatnou kategorii představuje i akné kosmetické, které může být způsobeno např. používáním některých pomád či vazelínových mastí. Profesionální akné se může rozvinout následkem častého kontaktu s dehty, oleji, jodem, chlorem, bromem a některými dalšími látkami.

Akné většinou nezanechává závažnější zdravotní následky. V některých případech však mohou přetrvávat na kůži drobné jizvičky. Samo akné i případné jizvičky však představují pro mnoho lidí psychosociální problém, a jeho léčba by proto neměla být podceňována.

Pro výběr vhodné terapie je určující typ akné a stupeň postižení. V současné době existuje mnoho kosmetických i farmaceutických přípravků a metod pro léčbu akné. Kvalita jednotlivých produktů je však proměnlivá, je proto vhodné poradit se o konkrétní terapii s odborným lékařem, dermatologem.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy