HEO > Seznam nemocí > R > Rakovina, zhoubné nádory > Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku příznaky, léčba, očkování


Děložní čípek (děložní hrdlo, cervix uteri) je označení pro část dělohy, kterou tato přechází v pochvu. Sliznice děložního čípku může být napadena určitými typy lidských papilomavirů (HPV - human papilloma virus), které jsou základní příčinou vzniku rakoviny děložního čípku.

HPV viry mohou proniknout do těla ženy při pohlavním styku, ale i při pouhém kontaktu intimních partií s kůží nakaženého partnera v genitální oblasti. Nebezpečí navíc spočívá v tom, že infekce často probíhá bez příznaků, a mnoho lidí tak vůbec netuší, že jsou nakaženi. Imunitní systém žen se v poměrně velkém procentu případů s infekcí HPV vyrovná, avšak není tomu tak vždy. Existují desítky typů papilomavirů šířící se pohlavním stykem. Přibližně patnáct z nich je zodpovědných za vznik rakoviny. Vysoce rizikovými jsou zejména typy označované 16 a 18. Jiné mohou způsobovat např. genitální bradavice a jiná onemocnění.

Rakovina děložního čípku patří v současné době mezi druhou nejčastější rakovinu, která postihuje ženy (vůbec nejčastější rakovinou u žen je rakovina prsu). V důsledku infekce HPV mohou ve sliznici čípku začít růst abnormální buňky. Všechny prokázané změny děložního čípku nemusí nutně znamenat rakovinu, bez zahájení včasné léčby se však tyto abnormální buňky mohou změnit v předrakovinné až rakovinné. Délka rozvoje onemocnění je individuální, může trvat několik let, ale v některých případech může být vývoj nemoci i výrazně zkrácený, děložní čípek je proto nutné pravidelně sledovat. Jak vypadá děložní čípek prokáže cytologický stěr z děložního hrdla, který se u nás provádí v rámci screeningových programů.

Na základě cytologie mohou být indikována další vyšetření, která blíže určí charakter onemocnění. Například se může jednat o CT vyšetření, cystoskopii, rektoskopii, intravenózní urografi, kdy se do žíly aplikuje kontrastní látka, a poté se provede rentgen ledvin a vývodných cest močových, neboť rakovina děložního čípku může svým růstem omezit funkci ledvin. Dalším důležitým vyšetřením je vyšetření nádorových markerů z krve, vyšetření spádových mízních uzlin atd. Nezbytné je také provést osobní anamnézu, při níž lékař zjistí příznaky onemocnění a následně rozhodne o dalších vyšetřeních. Mimo jiné může zahrnovat rakovina děložního čípku příznaky bolesti v podbřišku či v zádech, krvácení z močové trubice a jiné obtíže při močení, krvácení z konečníku, dalšími možnými příznaky rakoviny děložního čípku je zapáchající výtok s příměsí krve, otoky dolních končetin a další.

Je-li prokázána rakovina děložního čípku, postup léčení rakoviny záleží především na jejím stádiu. Stupeň rakoviny se posuzuje podle toho, zda je zasažena jen tkáň čípku či již došlo k rozšíření onemocnění i do okolních tkání a orgánů. Léčba rakoviny děložního čípku je také ovlivněna věkem ženy a jejím zdravotním stavem. Mezi hlavní metody léčby patří chemoterapie, ozařování a operační zákrok. Volba nejvhodnější terapie je pro každou ženu individuální.

Nejlepší lék na rakovinu děložního čípku je prevence. To znamená jednak pravidelné gynekologické prohlídky spojené s odběrem cytologického stěru z děložního hrdla, jednak je v současné době na trhu vakcína proti těm typům HPV virů, které jsou nejčastěji příčinou rakoviny děložního čípku, tedy typy 16 a 18. Vakcínou je řešena nejen rakovina děložního čípku, očkování je rovněž prevencí pro onemocnění genitálními bradavicemi. Vakcína se aplikuje injekčně ve třech dávkách. Nejvhodnější je očkovat dívky ještě před zahájením pohlavního života. Očkování má však význam i u žen, které již vedou pohlavní život. Vakcína je vázána na lékařský předpis a není plně hrazena z veřejného zdravotnictví. Některé zdravotní pojišťovny však na očkování částečně přispívají, výše příspěvku se u jednotlivých pojišťoven liší.

Rakovina děložního čípku je pro ženu nejen obrovskou zátěží zdravotní, ale i psychickou a sociální. Investice do očkování je proto bez nadsázky darem na celý život. Ani očkování však nezabrání vzniku všech typů rakoviny děložního čípku. I oočkované ženy by proto měly pravidelně navštěvovat preventivní gynekologické prohlídky včetně cytologického stěru z děložního hrdla.

 

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy