HEO > Seznam nemocí > A > Angína

Angína léčba, angina příznaky, jak na angínu, léčení


Angína patří mezi nejčastější a nejběžnější nemoci, která napadá zejména v zimních měsících velké množství lidí různého věku. Klasická angína znamená zánět krčních mandlí.
V minulosti patřila nemoc mezi komplikované, dnes už ale patří mezi nezávažné nemoci a léčba angíny není nikterak náročná. Mezi hlavní příznaky angíny patří zejména zvýšená teplota, bolest krku, celková únava, svalové bolesti, bolest hlavy a podobně.
Lékař nemoc diagnostikuje podle typicky zarudlých a zduřelých krčních mandlí, bílého povlaku v ústní dutině a krku. Pacienti si obvykle stěžují na problémy s polykáním. Inkubační doba angíny se pohybuje mezi jedním až třemi dny.

Angína může být virového i bakteriálního původu. V případě bakteriální angíny je tělo napadaneno tzv. streptokokem, pro takový typ angíny se proto používá název streptokoková angína nebo také spálová angína. Ta se projevuje stejně jako běžná angína virového původu, navíc je ale obvykle doprovázena drobnou vyrážkou. Nakažlivost angíny tohoto druhu je vyšší a přenáší se velmi snadno zejména mezi dětmi, které jsou touto nemocí napadáni nejčastěji.
Mezi další druhy angín patří tzv. hnisavá angína, která však v podstatě značí pouze vážnější průběh klasické krčí angíny. Při hnisavé angíně jsou mandle postiženy hnisavými ložisky, která způsobují velmi bolestivé polykání, nemoc je navíc většinou doprovázena vysokými horečkami. Podle typicky bílých povlaků, které pokrývají krční mandle, se tato nemoc někdy označuje jako povlaková angína.

Pro úplnost je ještě třeba jmenovat chorobu zvanou angina pectoris. I přes shodný název nemá však tato nemoc s klasickou angínou nic společného. Angina pectoris totiž patří mezi onemocnění srdce. V podstatě se jedná o poruchu, která zabraňuje dostatečnému zásobování srdce krví, potažmo kyslíkem. Obvykle je způsobena neprůchodností tepen a projevuje se silnou, bodavou bolestí v oblasti srdce. Angina pectoris se objevuje zejména ve dvou variantách - stabilní a nestabilní. Nestabilní angína je závažnější formou angíny stabilní, protože nemoc se v průběhu času neustále zhoršuje a záchvaty se dostavují častěji a s větší intenzitou.

Nejčastější obětí klasických angín se stávají děti. Je to způsobeno zejména tím, že mandle malých dětí jsou do určitého věku zvětšené a teprve postupně se zmenšují na normální velikost. Kromě toho je u nich zvýšené riziko nákazy způsobené blízkým kontaktem s jinými dětmi ve školkách či školách a mladší děti často dávají do pusy různé předměty. Pokud dítě často trpí angínou či jiným virovým onemocněním, je možné, že se v jeho okolí, například rodině, nachází tzv. bacilonosič. Takový člověk v sobě nosí viry či bakterie způsobující nemoc, ale u něho samotného se žádné příznaky neprojevují.

Angína obvykle není závažným onemocněním, avšak mohou se objevit komplikace, které z ní dokáží udělat onemocnění velmi nepříjemné. Mezi nejobvyklejší komplikace patří opakované angíny, tedy stav, kdy se dítěti či dospělému nemoc neustále navrací. Klasická angína je obvykle léčena za pomocí antibiotik, časté angíny už ale někdy tímto způsobem není možné léčit, protože tělo, zejména dětské, je antibiotiky zatěžováno, a navíc antibiotika při častém užívání přestávají účinkovat. V takovém případě je tedy třeba hledat příčinu, která způsobuje neustálé navracení nemoci. Jedním z původců stále se navracející angíny mohou být alergie, kterými dnes trpí velké procento dětí. Ve výjimečných případech, mohou být opakované angíny příznakem nádoru v oblasti krku. Pokud nemoci neustupují, doporučují lékaři trhání krčních mandlí. K tomuto zákroku by však mělo dojít pouze v případě, kdy není možné najít jinou příčinu a způsob řešení. Mandle hrají v lidském těle podstatnou roli, jsou totiž součástí imunitního systému. Na druhou stranu ale časté braní antibiotik narušuje obranyschopnost těla, a je proto někdy lepší přistoupit k odstranění mandlí.

Jistou komplikací může také být angína v těhotenství, ačkoli tato nemoc nijak vážně nenarušuje zdraví matky a neměla by ohrozit vývoj plodu. Ne všechna antibiotika na angínu jsou totiž vhodná, a lékař tedy musí zvážit, které léky jsou pro těhotnou ženu bezpečné. Na druhou stranu ale není vhodné se úplně vyhýbat léčbě antibiotiky, neléčená angína by totiž mohla napáchat větší škody a mít negativní vliv na zdraví ženy i nenarozeného dítěte.

Při příznacích nasvědčujících onemocnění angínou, je vždy vhodné vyhledat lékaře. Ačkoli se nejedná o závažnou chorobu, není dobré ji podceňovat, protože neléčená angína může vyvolat pozdější komplikace. Léčení angíny se ve většině případů realizuje antibiotiky, která mají nejvyšší účinky jak na angínu, tak na další druhy podobných bakteriálních onemocnění. Mezi další léky na angínu patří analgetika, která však mají spíše podpůrný charakter a působí zejména proti bolesti.

Především při neustále se navracejících angínách, hledá mnoho lidí jiné cesty vedle klasické medicíny, jak na nemoc vyzrát. Jednou z alternativních způsobů léčení je tzv. homeopatie. Ta se snaží za pomocí přírodních léčiv proniknout k samotné příčině nemoci a postupně vést k jejímu odstranění. Pokud se rozhodnete pro homeopatika, budete muset navštívit homeopatickou poradnu či některého specialistu v oblasti homeopatie, klasický lékař vám tyto léky v České republice nepředepíše. Na tomto místě je nutné zmínit, že se mnoho lékařů od homeopatické medicíny distancuje a považuje ji za nevědeckou a neúčinnou.

Nákaze angínou je možné částečně předcházet dostatečnou prevencí, kdy je třeba podporovat celkovou imunitu a obranyschopnost těla. To zahrnuje zejména dostatek pohybu i odpočinku, vhodné stravování a přiměřené množství tekutin. Angína je velmi častou nemocí zejména v období podzimu a zimy, v zimních měsících by nemělo být zanedbáváno vhodné oblečení.



Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy