HEO > Seznam nemocí > C > Celulitida

Celulitida na stehnech, zadku, břiše, rukách, příznaky


Celulitida označuje degenerativní změny podkožního, zejména tukového vaziva. Dochází k hromadění podkožního tuku a vazivová septa vtahují kožní povrch dovnitř, čímž vzniká typická matracovitá či pomerančová kůže. Nejčastěji se objevuje celulitida na stehnech, dále postihuje boky a častá je i celulitida na zadku. Výjimkou není ani celulitida na břiše či celulitida na ruce v oblasti paže.

Podle intenzity změn se rozlišují čtyři stádia celulitidy. Příznaky celulitidy prvního stupně jsou patrné pouze při tzv. štípacím testu, který se provádí stlačením kůže tak, aby vznikla kožní řasa. Ve druhém stádiu jsou nerovnosti kůže již patrné i při napnutí svalů (např. při sezení) či při ostrém osvětlení postižených partií.
Celulitida třetího stupně je viditelná vždy, bez ohledu na polohu těla či osvětlení. Čtvrté stádium představuje silné nerovnosti kožního povrchu, někdy jsou navíc přítomné otoky kůže, výraznější zmnožení podkožního tuku, bolestivost aj. Toto poslední stádium může vést k útlaku nervů a cév, k narušení funkce kloubů apod.

Mezi příčiny celulitidy patří změny hladiny ženských pohlavních hormonů např. s nástupem puberty, s užíváním některých léků (antikoncepce) apod. K rozvoji celulitidy může přispívat i nedostatečný pitný režim, špatné stravovací návyky, alkohol, kofein, kouření, nadváha, nedostatek pohybu, genetické dispozice a další.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy