HEO > Seznam nemocí > C > Cirhóza jater

Cirhoza jater příznaky, její průběh, léčba jaterní cirhózy


Jaterní cirhoza je chronické onemocnění jater. Vzhledem k tomu, že játra jsou pro organismus prakticky nenahraditelným orgánem, je cirhoza velmi závažným onemocněním, které vyžaduje včasný lékařský zásah.

Cirhoza jater je charakterizována postupnou přestavbou jaterní tkáně v nefunkční vazivovou strukturu. Dále bývá narušen průtok krve játry, čímž je funkčnost jater rovněž výrazně snížena. Poněvadž játra vykonávají řadu funkcí metabolických i nemetabolických, má cirhoza jater příznaky různé povahy. Cirhoza se projevuje zpravidla nejprve nespecificky např. únavou, nadýmáním, nevolností, změnami stolice, mírnými otoky kotníků, narušením menstruačního cyklu aj. Později se objevují problémy se srážlivostí krve, neboť játra jsou hlavním producentem faktorů srážení. Pacient pozoruje např. krvácení z dásní, častou tvorbu modřin apod. Dále může docházet ke změně osmotických tlaků, neboť nemocná játra nevyrábí dostatek krevní bílkoviny albuminu, která udržuje osmotický tlak. Toto přispává ke vzniku tzv. ascitu, což je přítomnost volné tekutiny v břišní dutině a ke vzniku otoků.
Cirhoza jater a její průběh mohou být navíc zkomplikovány řadou dalších onemocnění. Typicky se jedná o rozvoj portální hypertenze, mezi jejíž důsledky patří např. jícnové varixy, selhání ledvin, zvětšení sleziny aj. Dále se objevují poruchy v regulaci hladiny krevního cukru aj.

Příčin cirhózy je několik. Tzv. alkoholická cirhoza vzniká v důsledku poškození jater alkoholem. Cirhóza však může být vyvolána i působením jiných toxických látek (např. mochomůrkového jedu). V neposlední řadě může být cirhóza reakcí na zánět, např. na hepatitidy B či C. Primární biliární cirhóza má příčinu v poškození žlučových cest. Rozlišujeme také tzv. kardiální cirhózy, jejichž příčinou je chronické srdeční městnání. Existují i další, méně časté příčiny.

Součástí diagnostiky cirhozy je sepsání anamnézy, biochemické vyšetření krve, sonografie jater, jaterní biopsie (tj. histologické vyšetření tkáně) aj.

Je-li potvrzena cirhoza jater, léčba spočívá mj. v režimových opatřeních a v dodržování diety s vyloučením veškerého alkoholu a pro játra toxických látek.
Další léčba je zaměřena na zmírnění konkrétních projevů onemocnění u daného pacienta. Pokud dosáhne cirhoza jater poslední stadium, je jediným řešením transplantace jater, neboť život bez jater není možný.

Další názvy nemoci: PBC, cirrhosa jater, cirhosa jater, kardiální cirhóza, kryptogenní cirhóza, idiopatická cirhóza

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy