HEO > Seznam nemocí > C > Cysty

Cysta v prsu příznaky, léčba cysty v prsou


Cysty, objevující se v prsních žlázách, bývají drobné (v mm), ale také veliké (v cm).
Samotnými příznaky cysty na prsu bývá bolest a tlak, často jsou cysty naplněny tekutinou. Malé cysty vesměs pro ženu nepřináší velká rizika, nebolí, ovšem ty větší mohou znamenat závažnější onemocnění.
Cysty na prsou souvisí s funkčními změnami, poruchami žláz a s poruchami menstruačního cyklu. 
Ženy jsou na svůj typický projev ženskosti, tedy svá ňadra vesměs pyšné a proto by se o ně měly starat. O to více, v případě onemocnění cystou, či rakovinou prsu.
Celková léčba cysty v prsu se provádí odsátím cysty jehlou, případně odstranění chirurgickým zákrokem. Ale například benigní cysta v prsu je hůře rozlišitelná, proto je potřeba i vyšetření krve. Předcházejícím krokem pro léčení cysty v prsou by mělo být samovyšetření prsů. Doporučuje se od 45 let věku pravidelně chodit na screeningové mamografické vyšetření prsů, jíst zdravě, cvičit, omezit konzumaci alkoholu a cigaret. Neobvyklý nález v prsu, či v podpaží konzultovat s lékařem a při výskytu nádorů v rodině se informovat na dědičnost.
Možností je také popíjet čaj na cysty v prsou, který má detoxikační účinky a zbaví těla toxických látek, které se do cyst rády ukládají.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy