HEO > Zdraví, krása > Plastické operace

Plastická chirurgie, plastické operace, estetická chirurgie

Zákroky  ■  Potíže  ■  Kliniky  ■  Ceník

Plastická chirurgie

Plastická chirurgie zažívá v současnosti velký boom a jejími zákazníky už nejsou pouze populární osobnosti a lidé z nejvyšších vrstev. Úpravy na svém těle z dílny plastického chirurga si dopřávají i ti, kteří si na operaci šetří někdy i dlouhá léta. Pravdou však je, že postupně také klesají ceny úkonů, s tím jak roste konkurence mezi klinikami zabývající se estetickou chirurgií. Následující článek vás stručně seznámí s možnostmi, které se v současnosti v této oblasti nabízejí, s přibližnými cenami zákroků, ale také riziky, které se přirozeně s plastickými operacemi pojí.

Plastické operace 

Míst, které si na svém těle můžete nechat upravit je díky moderní plastické chirurgii celá řada, s nadsázkou by bylo možné říct, že šikovný plastický chirurg vám předělá či přidělá cokoliv. Nejčastější operace jsou zaměřeny na úpravu prsou, odsátí tuku z problematických partií a úpravy v obličeji. Plastické operace už nejsou výhradou pouze žen, zákroky často podstupují i muži nejrůznějšího věku, což je dalším současným trendem, který směřuje ke stále mladším zákazníkům.

Estetická chirurgie 

Z úprav obličeje jsou nejčastější prováděnou operací úprava očních víček, která je také nejčastější estetickou operací vůbec. Problém pokleslých víček trápí zejména ženy s přibývajícím věkem, kdy kůže ztrácí svou pevnost a pružnost. Při této operaci se upravují dolní i spodní víčka a její průběh spočívá v odstranění přebytečné kůže či tuku. Celková operace obličeje, tzv. facelift spočívá v napnutí kůže zejména na tvářích, která se s rostoucím věkem povoluje. Facelift a operace víček se často kombinují, případně je možné zároveň odstranit i podbradek. Dalšími častými operacemi obličeje jsou především různé úpravy nosů, přišití odstátých ušních boltců, které se provádí už u malých dětí, léčba akné a dalších estetických potíží pleti a další.

Druhou nejčastěji prováděnou operací je zmenšení, zvětšení či vylepšení tvaru a pevnosti prsou, upravovány jsou také určité asymetrie v těchto partiích. Pro zvětšení prsou se nejčastěji volí vložení implantátu. Tyto implantáty jsou vyrobené z různých materiálů a jejich pečlivý výběr je důležitý s ohledem na možné budoucí potíže. Nejčastěji se však využívá pevná silikonová výplň, v jiných případech mohou být implantáty naplněny i tekutinou. Lišit se mohou implantáty také tvarem, přičemž tradičně jsou využívány implantáty kulaté, které ale nemusí působit příliš přirozeně, a proto mnoho žen volí implantáty oválné, které jsou však výrazně dražší. V případě této operace je třeba počítat s tím, že implantáty je vždy třeba po několika letech vyměnit. Jednodušším operačním výkonem je naopak zmenšení prsou, které je často vyhledáváno, a kterým se nezabývá pouze estetická chirurgie. Zmenšení prsou někdy vyžadují i zdravotní důvody, příliš velká váha poprsí může přinášet bolesti v oblasti zad a páteře. Při operaci zmenšování prsou se odstraňuje prsní tkáň, případně může být upraven výsledný tvar prsa. Tato operace je často prováděna i u mladých dívek, avšak je požadován věk alespoň 20 let, kdy už je dokončen tělesný vývoj a neočekává se výrazné zvětšení prsou. Výhodou operace zmenšení prsou je, že její efekt bývá trvalý.

Mezi další oblíbené operace, a to i mezi muži, patří liposukce různých částí těla. Liposukci je možné provést různými způsoby, od čehož se odvíjí především cena tohoto zákroku. Při této operaci dochází k odsátí tuku z různých partií těla. Tato operace patří v oblasti plastické chirurgie mezi jednodušší, bez velkých rizik a její výhodou je také trvalý efekt. Podmínkou je však snížení nebo alespoň zachování energetického příjmu, pokud dojde k jeho zvýšení, efekt operace se může časem ztratit. Určitou dobu po operaci je nutné nosit tzv. kompresivní prádlo, které zabrání vzniku asymetrií a také sníží bolesti, které plynou z každé operace.

Výše uvedené operace tvoří většinu prováděných zákroků, avšak tvoří pouze zlomek možných úprav, které současná estetická chirurgie nabízí. Výjimkou už dnes nejsou ani úpravy v genitální oblasti. Dále je možné jmenovat úpravy zubů, odstranění křečových žil, znamének a jizev, léčbu celulitidy a mnohé další. Současná plastická chirurgie už prakticky nezná hranic.

Kromě výhod, které plastické operace přináší je však třeba upozornit i na její rizika. Ačkoli je tato oblast velice vyspělá a obvykle se svěřujete do rukou skutečných specialistů, budete před každým zákrokem upozorněni na možné komplikace, které se s těmito zákroky pojí. Tato rizika plynou především z obecně operativního charakteru estetických zákroků. Každý operativní zákrok s sebou totiž nese určitou možnost, že dojde k nějaké nepředvídatelné reakci vašeho těla. Tomuto riziku je nutné předcházet zejména důkladnými předoperačními vyšetřeními vašeho zdravotního stavu. Nikdy se nesvěřujte do rukou chirurga, u kterého budete mít pocit, že se tímto bodem dostatečně nezabývá. Další riziko samozřejmě plyne z toho, že ani nejzkušenější odborník nemůže zaručit dokonalý výsledek u sta procent provedených zákroků, je třeba počítat s tím, že operace neproběhne podle vašich představ a budete muset podstupovat další operace s nejistým výsledkem. Kromě toho také každé tělo odlišným způsobem reaguje na poranění, takže zatímco u někoho dojde k rychlému zahojení ran bez viditelných jizev, u jiného může být tento proces dlouhodobý a stopy po zákroku trvalé. Mnohým z těchto rizik však lze předcházet důkladnou konzultací s operujícím chirurgem, případně i s dalšími specialisty.

Posledním bodem, který zde zmíníme jsou ceny zákroků. Shrnout finanční stránku do jednoho odstavce je však velmi obtížné, protože ceny se liší nejen zákrok od zákroku, ale také podle způsobu provedení a kliniky, kde si operaci necháte provést. Mezi nejlevnější operace obecně patří drobné úpravy kůže, které málokdy přesáhnou hranici deseti tisíc. Do této kategorie je možné zařadit i lifting obličeje prováděný tzv. zlatými nitěmi, jiné způsoby liftingu však mohou stát i několik desítek tisíc. Do druhé cenové kategorie, kde se ceny pohybují zhruba okolo dvaceti až třiceti tisíc se řadí operace obličeje, zahrnující modelaci určitých částí, jako například operace nosu či rtů. Nejdražší operace se týkají především úpravy tvaru a zvětšení prsou, plastické operace stehen či břicha a také intimních operací úpravy pochvy. Uvedené ceny jsou však pouze orientační a konkrétní finanční náročnost je třeba zjistit u chirurga, který vám operaci bude provádět.

Finance by však měly v rozhodování o tom, zda operaci podstoupit či nikoli druhotnou roli. Především je třeba zvážit možná rizika a uvědomit si, co přesně od zákroku očekáváte. Kvalitní specialista by měl dbát především na vaše zdraví, ale také usměrňovat vaše představy a dávat jim realistické kontury. Může se vám i stát, že chirurg odmítne danou operaci provést s ohledem na váš zdravotní stav či nevhodnost zákroku. V takovém případě můžete zkusit konzultaci s jiným odborníkem, avšak připomínky byste měli dobře zvážit, protože obvykle plynou z letité zkušenosti.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy