Kategorie
HEO > Příznaky, projevy > Bolesti > Bolest hlavy

Časté bolesti hlavy, chronická bolest hlavy


     Migréna je chronická bolest hlavy, která mívá charakter záchvatů. Tyto různě časté bolesti hlavy bývají doprovázeny nevolnostmi až zvracením, zvýšenou citlivostí na světlo, zvuky, pachy, mohou se objevit i závratě, poruchy zraku, obrny aj. Intenzita bolesti je subjektivní, popisuje se jako střední až těžká. Toto onemocnění postihuje více ženy než muže.

     Rozlišují se tzv. migrény s aurou a migrény bez aury. Aura je tzv. stav předcházející záchvatu (tedy vlastní bolesti), jedná se o smyslové vjemy (např. výpadky zorného pole), jejichž původ je v nervové soustavě člověka.

     Původ migrény nebyl doposud spolehlivě objasněn. Příčiny pravděpodobně souvisí se změnami na úrovni mozkových cév. Spouštěcí mechanismy jsou vysoce individuální, může jít např. o pachy, požití určitých potravin aj. K vnitřním příčinám patří změny hladiny hormonů (např. v těhotenství), změna hladiny krevního cukru atd.

     Při léčbě migrény se užívají preventivní antimigrenika, která snižují frekvenci a intenzitu záchvatů. Při již rozběhlém záchvatu se mohou podávat další tišící léky. V terapii migrény hraje důležitou roli i dodržování určité životosprávy, tj. vyhýbání se spouštěcím mechanismům apod.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy