HEO > Seznam nemocí > CH > Chřipka

Příznaky prasečí chřipky, projevy, léčba, pandemie


Prasečí chřipka je nový typ virového onemocnění způsobené chřipkovým virem typu A (H1N1), která se objevila v březnu roku 2009 s výskytem především u prasat. Typ chřipkového viru A je považován za nejvíce způsobující epidemie a pandemie. Člověk se tímto onemocněním může také nakazit a to přímým kontaktem s nemocným zvířetem, nebo v jeho těsné blízkosti, např. na prasečích farmách nebo výstavách. Virus jako takový se poprvé objevil v USA a Mexiku a obsahuje geny prasečí, ptačí a lidské chřipky - takové kombinaci, která se dosud neobjevila. Světová zdravotnická organizace (WHO) již byla nucena vyhlásit šestý stupeň pandemie prasečí chřipky.

Celkové příznaky prasečí chřipky se velmi podobají běžné chřipce, kterou dobře známe. Mezi ty nejčastější patří horečka, únava, třesavka a zimnice, bolesti hlavy, rýma, zácpa, průjem, zvracení, bolesti svalů a očí. Nejznámějšími projevy prasečí chřipky je zvýšená teplota, zánět krku a slabost. Přenáší se kapénkami, ale i přímým dotykem, přičemž je nemoc velice nakažlivá. Leckdy stačí pouhé kýchnutí, zakašlání, či jen podání ruky, nebo políbení. Pokud se u pacienta objeví uvedené příznaky s projevy chřipkového onemocnění, platí doporučení zůstat v domácím prostředí, v izolaci. Některé osoby mohou být chřipkovým onemocněním ohroženy v širším měřítku. Jedná se hlavně o těhotné ženy, děti ve věku do 2 let, senioři, lidé s chronickým onemocněním - např. ledvin, plic, srdce, s cukrovkou, nádory a také lidé trpící obezitou. U těchto osob je nutné při prvních příznacích chřipky navštívit lékaře a ihned zahájit léčbu. V opačném případě by mohlo dojít k výrazným zdravotním potížím, případně zhoršení stávajícího zdravotního stavu.

Při identifikování některého z příznaků je dobré ihned zahájit léčbu. I léčba prasečí chřipky je velmi podobná běžnému chřipkovému onemocnění. Velmi důležité je v případě teploty nad 38?C začít užívat analgetika nebo antipyretika, při suchém, dráždivém kašli užívat léky k potlačení kašle, tzv. antitusika a poté léky na usnadnění odkašlávání, tzv. expektorancia. Při rýmě a ucpaném nose je vhodné užívat kapky nebo sprej do nosu, pro děti jsou vhodné přípravky na bázi mořské soli nebo fyziologického roztoku. Kapky do nosu ulevují od potíží také tím, že způsobují mírné desinfekční účinky. V případě opětovného vzestupu horečky, bolestí hlavy, těla a výrazné únavy v průběhu tří dnů po začátku onemocnění, je nutné ihned navštívit lékaře. Obecně ve většině případů dochází po dvou týdnech léčby k podstatné úlevě, nicméně mohou se objevit komplikace, např. ve formě zápalu plic. Bohužel v kombinaci ještě s jinými vážnějšími zdravotními komplikacemi může dojít i k úmrtí. Variantou prevence se zdá být očkování. Z léků, které účinkují na tento typ chřipkového onemocnění prozatím pomáhá Tamiflu, Oseltamivir a Zanamivir. Ovšem i očkování nemusí být pro všechny pacienty jediným řešením. U tohoto typu onemocnění je nutné se vyvarovat kontaktu s již nemocnými lidmi, zvýšit přísun vitamínů, tekutin, dopřát si dostatečné množství spánku a odpočinku a v případě rozpoznání prvních příznaků nemoci ihned zahájit léčbu, případně alespoň zahájit domácí léčení v podobě podávání horkého čaje s citrónem a prioritně si dopřát absolutní klid na lůžku.

V naší republice je prozatím průběh tohoto onemocnění mírný, byť již v několika případech dokonce i smrtelných, nicméně dodávají se dávky pandemické vakcíny, navyšují se zásoby antivirotik a zdravotnická zařízení stále doplňují potřebné vybavení. Pacienti, kterým byla diagnostikována prasečí chřipka a zemřeli, měli rovněž ve všech případech mnohem závažnější onemocnění a potíže, ke kterým se chřipkové onemocnění pouze „přidalo" a jejich organismus tento nápor nevydržel. Tzn. prasečí chřipka nepatří mezi onemocnění, které je i u zcela zdravých lidí prvotně označováno za smrtelné. Zdravý člověk se z nemoci za pár dní vyléčí, u nemocného člověka je průběh onemocnění a samotné léčby komplikovanější a rizikovější.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy